História LED osvetlenia - ako to všetko začalo

02.09.2021

Otázke, prečo predávame LED svietidlá, sme sa už venovali. Poďme ale hlbšie do minulosti a povedzme si, akú históriu vlastne LED osvetlenie má. Kto vynašiel prvú LED diódu a v akom veku sa o LED osvetlení začalo rozprávať?

Späť na zoznam

Historické okienko do sveta prvých LED diód

Odkiaľ vlastne názov LED pochádza a čo znamená? LED je vlastne anglická skratka spojenia slov Light-Emitting Diode, ktoré by sme mohli preložiť ako dióda emitujúca svetlo. Prvú LED diódu, ktorá mohla produkovať červené svetlo, má na svedomí vynálezca Nick Holonyak junior, pričom o prvej praktickej LEDke môžeme hovoriť od roku 1962.


Najskôr boli LED diódy súčasťou iba drahších predmetov, ako napríklad laboratórnych zariadení, no postupom času sa stali dostupnými aj pre širokú verejnosť v podobe rádií, televízorov a podobných zariadeniach.


Zaujímavosť: Prvé LED diódy však neboli také, ako poznáme dnes. Prvotne mali len červené prevedenie a veľmi nízky výkon. Ďalšie farby sa začali objavovať na trhu až okolo roku 1971. 


V osemdesiatych rokoch sa už LED diódy vyrábali v rôznych tvaroch a farbách, pričom sa začali vyrábať aj prvé LED žiarovky. Samozrejme ešte nemali také výhody, ako dnes, ani čo
sa týka svietivosti, no to sa začalo meniť v roku 2002, kedy svojou účinnosťou predbehli klasické žiarovky.

Ďalšie zaujímavé míľniky z oblasti LED osvetlenia


  • už v roku 1907 zistil vedec Henry Josef Round, že anorganické látky produkujú po elektrickom vybudení svetlo

  • jeho poznatky využil vedec Oleg Vladimirovich Losev, ktorý v roku 1927 objavil prvú LED diódu

  • praktickú LED diódu však vyvinul až už spomínaný Nick Holonyak junior v roku 1962

  • červené spektrum LED diód bolo prvýkrát využité v roku 1968 - ako súčasť kalkulačiek

  • modré a neskôr biele svetlo vynašiel elektroinžinier Shuji Nakamura

  • tento vynálezca dostal najskôr za svoj objav modrého svetla len 200 dolárov, pričom firma, pre ktorú pracoval, na tom objave zarobila miliardy dolárov - Nakamura sa s nimi neskôr súdil a spor aj vyhral - dostal najvyššie odškodnenie v histórií - až 8,1 milióna dolárov

  • na začiatku 90-tych rokov vedci experimentovali a vytvorili ultra jasné oranžové, oranžovo-červené, žlté a zelené diódy

  • v roku 1994 vytvorila spoločnosť, pre ktorú pracoval Shuji Nakamura, ultra jasné modré LED diódy a hneď na to modré a zelené diódy s vysokou svietivosťou

  • prvé použiteľné LED žiarovky sa začali masovo vyrábať a dodávať v roku 2009

LED v prítomnosti

LED svetlo si prešlo naozaj zaujímavou cestou vývoja. Od doby, kedy sa vynašlo biele svetlo, už ubehlo pekných pár desaťročí, no aj za ten vcelku krátky čas sa LED stalo súčasťou mnohých zariadení a priestorov.
Dnes už sú LED diódy súčasťou takmer každého spotrebiča a svietidla, prípadne jeho dostupnou variantou. Obľúbené sú najmä vďaka svojej úspornosti, svietivosti, naozaj dlhej životnosti a šetrnosti voči životnému prostrediu. Dokonca sa už hovorí aj o diódach, ktoré vyžarujú čisto fialové alebo dokonca ultrafialové “čierne” svetlo.


A ako ho využívame my? Vytvárame pre vás LED svietidlá na mieru do interiéru aj exteriéru, pre firmy i súkromníkov, ktorým záleží na našom životnom prostredí, ktorí chcú výbornú svietivosť, dlhodobú účinnosť a zároveň im záleží na úspore nákladov do budúcnosti.
Napíšte nám

Staňte sa naším ďalším spokojným zákazníkom. Napíšte nám, prípadne nás navštívte. Pri šálke dobrej kávy sa dohodneme na ďalšej spolupráci.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.