Čo sa deje s LED odpadom? Chránime životné prostredie

12.04.2021

Tak, ako každý spotrebič a elektronika raz prestanú fungovať, tak sa ani LED svietidlá nevyhnú svojmu koncu. Čo sa však deje s následným LED odpadom? Dá sa opätovne použiť? Separuje sa, alebo sa môže hodiť jednoducho do komunálneho odpadu? Poďme si tieto otázky postupne zodpovedať.

Späť na zoznam

Keď LED žiarovky doslúžia

V momente, ako LED svietidlá prestanú fungovať, stáva sa z nich elektroodpad, ktorý nepatrí do komunálneho odpadu, ale do separovaného zberu. Máte pritom hneď niekoľko možností, kam takýto typ elektroodpadu odovzdať.


 • predajne

  • klasické predajne elektrozariadení a svetelnej techniky majú vo väčšine prípadov aj miesta spätného odberu, pričom v nich môžete bezplatne odovzdať použité LED žiarovky - väčšinou však pri nákupe nových

  • aj u nás môžete použité LED svietidlá a žiarovky vrátiť a my ich následne odovzdáme do zberných surovín

 • zberné dvory

  • obce a mestá majú svoje vlastné zberné dvory, kde môžete odovzdať nefunkčné zariadenia, a to vrátane LED odpadu

Recyklácia LED žiaroviek

LED žiarovky sa recyklujú celkom jednoducho. Neobsahujú totiž žiadne ťažké kovy, ani škodlivé plyny. Ich veľkou výhodou je, že aj po skončení ich životnosti sa dá väčšina ich častí znovu použiť, teda recyklovať.


 • Spodná kovová časť LED žiarovky sa dá opätovne použiť.

 • Telo žiarovky býva plastové, alebo kovové. Aj tieto časti sa dajú recyklovať.

 • V tele žiarovky sú umiestnené elektronické časti, ktoré ak sú nepoškodené, takisto ich vieme recyklovať.

 • Hlava LED žiarovky býva vyrobená zo skla, plastu, prípadne hliníka. Tieto materiály je možné znovu použiť.

 • Krycie sklíčko a optika žiarovky sú plne recyklovateľné a inak to nie je ani s LED diódami.


Ako môžete vidieť, pri nepoškodenej LED žiarovke sa dajú všetky jej časti recyklovať. Práve recykláciou môžeme významne prispieť ku skvalitneniu nášho životného prostredia, nakoľko tak šetríme prírodné zdroje. Aj preto je dôležité LED odpad správne triediť.


Chránime životné prostredie

Výrobe LED svetiel sme sa začali venovať práve kvôli ich benefitom, ktoré prinášajú. Výhody LED svietidiel totiž nespočívajú iba v úspore elektrickej energie, dlhej životnosti, či vysokej svietivosti, ale najmä v šetrnosti voči životnému prostrediu.


Používaním LED osvetlenia šetríme našu planétu hneď niekoľkými spôsobmi. Ako prvý si spomenieme úsporu elektrickej energie, ktorá je u LED žiaroviek niekoľkonásobne nižšia ako u klasických. Ďalším je fakt, že ich používaním sa znižujú emisie smogu a rôznych jedovatých látok, ktoré sa pri klasických žiarovkách dostávajú do ovzdušia.


V neposlednom rade šetríme naše životné prostredie aj samotnou výrobou LED žiaroviek a svietidiel. Oproti ostatným typom ich totiž stačí vyrobiť podstatne menej na to, aby slúžili po určitú dobu. Ide teda o úsporu ako na materiáloch, tak aj na energiách pri ich výrobe.

Korzo Zálesie - ekologické riešenie osvetlenia

Koncom minulého roka sme dodávali LED svietidlá na mieru aj do obce Zálesie. Osvetľovali sme mólo na brehu Malého Dunaja, ktoré má svoje čaro nielen cez deň, ale už aj v noci, kedy je krásne osvetlené. 


Na tento projekt sme použili približne 12 kusov LED svietidiel, ktoré sme vyrobili klientovi na mieru a s jedinečným dizajnom. Vďaka použitým materiálom a špecifickému prevedeniu tak nielen skrášľujú celé mólo, ale zároveň šetria prírodu.Napíšte nám

Staňte sa naším ďalším spokojným zákazníkom. Napíšte nám, prípadne nás navštívte. Pri šálke dobrej kávy sa dohodneme na ďalšej spolupráci.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.